O nás     Blog     Kontakt

Objednávky aj na (+421) 948 073 915

Facebook         Instagram

fototapety

Papierová tapeta, zvládneš to aj sám

Tapety sú ozdobou každého interiéru. Aby ste ale s výsledkom boli naozaj spokojní, je potreba ich mať správne nalepené. Preto Vám prinášame podrobný opis lepenia papierových tapiet.

Ako zavesiť papierovú tapetu

Vybrali ste si tapetu na papierovej báze a ste pripravení začať. Kúpili ste si správnu tapetovú pastu pre papierové tapety.

Aby ste si zakúpili správne množstvo tapety, dôkladne si zmerajte priestor, ktorý plánujete pokryť. Kúpte si o niečo viac tapety, ako si myslíte, že budete potrebovať, aby ste sa vyhli chybám a zložitým oblastiam, ako sú okná, dvere alebo úzke kúty.

Pokyny

Príprava stien

Z bezpečnostných dôvodov vypnite napájanie a potom odstráňte kryty zásuviek a vypínačov svetla v oblasti, ktorú plánujete pokryť.

Očistite povrch steny utretím vlhkou špongiou alebo handričkou a jemným, čistiacim prostriedkom. Zbavíte sa tak prachu a jemných nečistôt. Počkajte aspoň 24 hodín, aby povrch úplne vyschol.

Potrebný spotrebný materiál

  • Špongia alebo handrička
  • Jemný čistič
  • Penetrovací náter ( pri novej omietke)
  • Pravítko
  • Ceruzka
  • Odlepovacia tapeta
  • Nástroj na vyhladenie bublín
  • Orezávatko

Podklad pod papierové tapety

Steny miestnosti dôkladne očistite a vyrovnajte nerovnosti, napr. stierkou. Keď je podklad suchý a pevný, môžete pristúpiť k lepeniu. Na čerstvú omietku alebo stierku radšej naneste penetračný náter.

Pokyny

Prvý pás (alebo dĺžka), či už na strope alebo na stene, musí byť vždy pripevnený (pomocou olovnice), aby sa zabezpečila priama línia. Ak nemáte olovnicu, použite vodováhu a nakreslite na stenu rovnú čiaru. Môžete to urobiť pred zmiešaním pasty na tapety.
Keď už o tom hovoríme, poďme teraz pripraviť pastu.
Presný pomer miešania vody a prášku nájdete v pokynoch na obale. Návod vám tiež poskytuje informácie o type použitej tapety, potrebnom množstve vody, rozsahu (napr. metre štvorcové), ktoré môžete pastou vytapetovať a aké množstvo tapety budete potrebovať.
Pred nanesením pasty na tapetu si musíte pripraviť stolík a štetec na lepenie. Položte tapetu po dĺžke "lícom nadol" na podperný stôl. Na uľahčenie procesu lepenia zavážte oba konce dĺžky niečím ťažkým (napr. starými knihami). Do polovice dĺžky si nakreslite značku ceruzkou , ktorá vám pomôže pri neskoršom zložení.
Pastu ešte raz premiešajte. Namočte štetec na lepenie do vedra, ale dbajte na to, aby nekvapkal. Začnite od stredu a vyčešte smerom k okrajom tak, aby rovnomerne pokrýval povrch (vrátane okrajov). Dbajte na to, aby sa pasta nanášala rovnomerne a veľkoryso (bez preháňania).
Potom sa od oboch okrajov pás voľne preloží ku stredu a nechá sa presne 3 minúty prevlhnúť. Presné načasovanie prevlhnutia každého pásu ovplyvní presnosť nadväzovania vzoru.

Poďme tapetovať!

"Konečne!" poviete si, najmä ak prípravné práce boli dosť pracovne náročné. Ale konečne sme pripravení umiestniť tieto dĺžky na stenu.

Opatrne si prehoďte zložený pás tapety cez ruku a vylezte hore po rebríku. Keď tam budete, otvorte hornú preloženú stranu, zatiaľ čo spodný koniec je stále zložený. Nechajte si na vrchnej a spodnej strane prídavok cca 5 cm, ktorý neskor odrežete. Tapetu lepíme od stropu dole a vyhladzujeme kefou alebo mäkkou stierkou.n Použite čistú a suchú kefu na papier a šúchajte od stredu, aby ste zaistili dobré prilnutie k stene a potom vypracujte smerom k okrajom. Uistite sa, že pracujete veľmi dôkladne.

Ak sa pasta na okrajoch rozleje, ihneď ju odstráňte čistou vlhkou handričkou alebo špongiou. Na umytie špongie/utierky vždy používajte čistú vodu.

Pri vešaní prvej dĺžky tapety je dôležité byť trpezlivý a veľmi presný, pretože určuje výsledok zvyšku projektu. Napríklad musíte venovať náležitú pozornosť značkovacej čiare. Keď je prvá dĺžka na mieste, môžete ju použiť ako orientačnú pomôcku pre všetky zostávajúce dĺžky. Ďalší pás tapety sa lepí tesne vedľa prvej línie, bez prekrývania.

Po dokončení odrežte prekrývajúce sa kúsky tapety v hornej a spodnej časti (tj soklovú dosku, pokiaľ nebola odstránená). Ak je to len trochu možné, odporúčame pred tapetovaním odstrániť soklové lišty, pretože vám to ušetrí prácu s presným rezaním spodného konca a bude to vyzerať perfektne po opätovnom pripevnení soklovej lišty po procese tapetovania.

Newsletter

Prihláste sa do newslettra pre najlepšie ponuky

Grafický návrh

Potrebujete grafický návrh? Radi Vám pomôžeme.

Chcem návrh

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať